Samsung Galaxy S5

Długo wyczekiwana prezentacja smartphona Samsung Galaxy S5 rozpoczęła się od występu orkiestry co miało Nam uzmysłowić jego klasę elegancję i doskonałość. S5 wygląda jak unowocześniona wersja poprzedniego modelu z kilkoma nowymi bajerami. Najważniejszymi z nich jest wodoodporność (norma IP67) , aplikacja S Health 3.0 która będzie troszczyła się o nasze zdrowie oraz skaner linii papilarnych (który ma nam umożliwiać błyskawiczne i bezpieczne transakcje mobilne).

Wygląd
Kolejna generacja flagowego modelu samsunga wykonana jest głównie z plastiku. Tylny panel (pokrywa baterii)a raczej jego performowana powierzchnia ma zapewnić mu pewniejszy chwyt oraz być bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz dwóch klasycznych kolorów – Shimmery White (biały) oraz Charcoal Black, S5 dostępny będzie również w kolorze niebieskim (Electric blue) i czymś, co producent określa jako Copper Gold ? czyli miedziane złoto.
Wymiary nowego modelu prezentują się następująco 142.0 x 72.5 x 8.1mm w porównaniu do poprzedniej generacji (136.6 x 69.8 x 7.9 mm) jest nieznacznie większy. Wagowo również przerósł poprzednika o 15g, teraz 145g.

Wyświetlacz
Nowy wyświetlacz oczywiście jest większy od poprzednika, nie znaczy wcale że lepszy świadczy o tym fakt iż poprzednik miał gęstość pikseli trochę większą. Nowy ekran o przekątnej 5,1 cala jest wyświetlaczem A MOLED z rozdzielczością Full HD (1920x1080px).

Aparat
Telefon posiada 16megapikselową matrycę gdzie producent to dobitnie podkreślał. Zapomniał jedynie wspomnieć o jednym szczególe że to fakt, że rozmiary owej matrycy to 1/2,5″, czyli mniej niż w typowych kompaktach ( rozmiar matrycy to naogół 1/2,3″). Jednak jako aparat ma olbrzymie możliwości, jest najszybszym obecnie na świecie telefonem jeśli chodzi o autofocus. Producent chwali się, że Galaxy S5 potrafi złapać ostrość w 0,3 sekundy! Pozwala nagrywać filmy w rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę. Ciekawa funkcja Selective Focus pozwala na wykonanie zdjęcia z małą głębia ostrości co oznacza że tło na drugim planie jest rozmazane, bez konieczności używania drogich obiektywów. Samsung przechwala się również że w dniu premiery SGS5 będzie potrafił wykonywać zdjęcia HDR.

Pod maską czyli procesor pamięć i sieć
Jako procesor został użyty ośmiordzeniowy Exynos 5420 Samsunga lub najnowszy czterordzeniowy Snapdragon 801 Qualcomma taktowany na poziomie 2,5Ghz, pamięć Ram jaką zamontowano w telefonie to 2 Gb. Układ Qualcomma wspiera obsługę dwóch kart sim , ale na konferencji nic o tym nie mówili być może w przyszłości Samsung będzie wspierał obsługę dual simS5 jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną telefonu będzie dostępny w dwóch wersjach: 16 i 32GB.
Chipset doskonale sobie radzi z pobieraniem danych prędkość do 150Mbps po LTE. Dzięki zastosowaniu funkcji Download Booster możemy pobierać dane jednocześnie z sieci Wifi oraz LTE.
S5 został także wyposażony w moduły IFC, podczerwień oraz port USB 3.0.

Bateria
Pojemność baterii została osiągnięta na poziomie 2800mAh co się przekłada na 16dni czuwania lub 21 godzin rozmowy lub 10 aktywnego surfowania po internecie. Na szczęście bateria nie jest wbudowana w telefon na stałe.

Interfejs i system
Oczywiście nowy smartphone będzie sprzedawany z najnowszym Androidem na pokładzie 4.4.2 KitKat. Został również odświeżony interfejs TouchWiz ma być bardziej intuicyjny, przyjazny i prostszy w użyciu. Dodano również nowe funkcje, takie jak Ultra Power Saving Mode (ekstremalny tryb oszczędzania energii), który wyłącza wszystkie zbędne procesy, usługi i połączenia oraz przechodzi w czarnobiały tryb wyświetlania obrazów. Został też wyposażony w pulsometr.

Data premiery
Telefon ma się pojawić w sklepach już na początku Marca. Przewidywana cena to 600 dolarów jeśli okaże się prawdziwa to u Nas kosztować będzie lekko ponad 2tysiące złotych.