Wirusy komputerowe ? nowe zagrożenia w sieci
|Wirusy komputerowe to ogromne zagrożenie dla dzisiejszego w pełni zinformatyzowanego społeczeństwa. Zwykli użytkownicy oraz właściciele dużych instytucji dobrze zdają sobie sprawę z zagrożeń jakie płyną ze złośliwych oprogramowań jakimi są właśnie wirusy, a popularny w dzisiejszych czasach internet stanowi raj dla hakerów, którzy piszą wirusy komputerowe.
Na początek należy odpowiedzieć na pytanie czym tak naprawdę są wirusy?
Wirusy to po prostu małe, złośliwe programy komputerowe. Do swojego działania potrzebuje i wykorzystuje systemy operacyjne i aplikacje. Instaluje się zwykle bez wiedzy użytkownika zarażając go i czyniąc niezdolnym do używania. Najczęściej wirusy atakują pliki wykonywalne,jednostki alokacji plików, sektor startowy, a także dokumenty pakietów biurowych.
Wyróżnia się cztery główne typy wirusów:
1. wirusy ogólne
2. konie trojańskie, które ukryte są zazwyczaj wewnątrz innych i bardzo pożytecznych programów, nawet w programach antywirusowych. Aktywują się podczas uruchomienia programu.
3. Robaki, które są najbardziej niebezpieczne. Nie potrzebują nosiciela, ponieważ nie infekują konkretnych plików, natomiast podlegają ciągłej replikacji.
4. bomby logiczne, które często pozostają w stanie uśpienia. Kiedy się aktywują dokonują całkowitego spustoszenia w systemie.
Wirusy komputerowe klasyfikuje się na podstawie zainfekowanego obiektu:
1. Wirusy plikowe. Potrzebują one nosiciela, aby móc się rozmnażać i przenosić w inne miejsca. Takim nosicielem jest plik zwykle o rozszerzeniach ?exe? lub ? com?, a także ?bat?. W ostatnich latach rozszerzono je także na pliki z rozszerzeniem ?obj?, ?dll? czy też sterowniki urządzeń peryferyjnych takich jak karty graficzne czy drukarki.
2. Wirusy sektora startowego dysku. Zaraża on sektor startowy jakiegoś nośnika danych np. dysk twardy, a także dyskietka zapisywalna. W sektorze startowym zapisane są najważniejsze pliki związane ze startem systemu operacyjnego i to właśnie z niego pobierane są informacje o wirusie. Niszczą one sektor startowy, w którym zapisane są informacje o alokacji plików na dysku, przez co często uniemożliwiają w ogóle dostęp do dysku. Należy pamiętać aby nigdy nie odpalać systemu z nieznanych i niesprawdzonych dysków czy nośników to pomoże uniknąć nam tego typu wirusów.
3. Wirusy tablicy alokacji plików. Aby się rozprzestrzeniać wykorzystują one tablice alokacji danych na dysku. Wirus ten chcąc być zalokowanym do pamięci oszukuje tablicę alokacji plików i wstawia w kilku miejscach numer jednostki dyskowej, na której sam się znajduje i następuje wczytywanie wirusa do pamięci. Aby użytkownik się nie zorientował, że ma wirusa, wirus ten odpala potem właściwy plik.
4. Makrowirusy. Jest to zestaw rozkazów realizujących algorytm komputerowy, który jest przeznaczony do wykonywania przez określoną aplikację różnych czynności bądź dokonania zmian w dokumentach bez interakcji z użytkownikiem. Na ataki makrowirusów bardzo narażony jest program Microsoft Word.
Obrona przed wirusami
Najlepszą formą ochrony prze wirusami jest ochrona prewencyjna. Polega ona na domyślnym odrzucaniu wszystkich plików, które docierają do naszego komputera. Ponadto należy pamiętać o regularnym tworzeniu kopii awaryjnych dla najważniejszych plików bądź dokumentów, należy też regularnie tworzyć kopie zapasowe.
Konieczne jest zainstalowanie i codzienna aktualizacja dobrego i sprawdzonego programu antywirusowego. Umożliwi on nam skanowanie i sprawdzanie każdego pliku w momencie, który użytkownik uzna za stosowne. Będzie on przez cały czas działał w systemie i na bieżąco monitorował nowe pliki, więc wykryje wirusa już w momencie skopiowania zainfekowanego pliku na dysk. Dodatkowo programy antywirusowe posiadają harmonogram działania, dzięki czemu można zaplanować skanowanie całego systemu tak, aby nie przeszkadzało to w pracy. Program antywirusowy należy stale aktualizować, aby miał cały czas aktualną bazę najnowszych zagrożeń i wirusów.
Wirusy są zagrożeniem, którego nie można lekceważyć, ale nie należy też wpadać w panikę. Nie należy wierzyć w stwierdzenie, że nieznane maile mogą nam zniszczyć system. Nie można zainfekować systemu czytając pocztę elektroniczną. Dopiero otwarcie załącznika może spowodować jego zawirusowanie. Również przeglądanie stron internetowych jest bezpieczne, ponieważ nie ma możliwości zainfekowania komputera przez cookies, czyli jedynie pliki zapisywane na dysku podczas przeglądania stron.