Kilka informacji o odzyskiwaniu danych z kart pamięci i pendrive
|Odzyskiwanie zdjęć z karty SD – podstawowe informacje
Przypadkowe usunięcie danych z karty SD może zdarzyć się każdemu. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na całkowitą utratę zawartości karty. Dzięki odpowiednim programom istnieje spora szansa na odzyskanie danych, które utraciliśmy.
Pierwszym krokiem, który musimy podjąć, jest wyjęcie karty SD z urządzenia. Jest to o tyle istotne, iż szczególnie w przypadku smartfonów dane są nieustannie nadpisywane przez nowe pliki, a tego chcemy uniknąć, by móc odzyskać utracone. Następnie podłączamy kartę SD bezpośrednio do komputera – w ten sposób uzyskujemy widoczność zawartości tak, jak na pendrive. A dzięki temu będziemy mogli skorzystać z programów umożliwiających odzyskiwanie danych z komputera.
Z pomocą do odzyskiwania danych z karty SD przyjdzie nam darmowy program Recuva. Znakomicie sprawdza się on przy odzyskiwaniu danych z dysków na komputerze. Aby jednak móc z niego skorzystać, konieczne jest w pierwszej kolejności podłączenie karty SD do komputera. Tutaj z pomocą przychodzi nam czytnik kart SD w komputerze i laptopie, w który jest coraz częściej wyposażany elektroniczny sprzęt. Jedyne, czego możemy potrzebować, to adapter kart SD, niezbędny do wsunięcia karty SD do większego slotu.
Po podłączeniu karty do komputera instalujemy na domyślnych ustawieniach program Recuva. Po jego uruchomieniu wybieramy dane, jakie chcemy odzyskać, np. jeśli zależy nam na odzyskaniu zdjęć, klikamy „obrazy”. Następny krok to wybór lokalizacji, w której będą przeszukiwane dane – wystarczy zaznaczyć „na mojej karcie pamięci lub iPod”. Dzięki temu program wykryje podłączoną kartę SD i ją przeskanuje.
Finalny etap odzyskiwania zdjęć to kliknięcie rozpoczęcia skanowania – program sam zacznie wyszukiwać usunięte z kart SD zdjęcia. Pod koniec pojawi się okno ze znalezionymi plikami. Wówczas zaznaczamy te, które chcemy odzyskać i klikamy przycisk „odzyskaj…”. Na końcu będziemy mogli sami wybrać miejsce do zapisania odzyskanych fotografii.
Odzyskiwanie danych z pendrive
Pendrive jest przenośną pamięcią USB Flash. Łatwo pozwala przechowywać i przenosić zdjęcia, filmy, dokumenty oraz inne pliki. Jak inne nośniki danych pendrive może ulec uszkodzeniu. Jeśli po włożeniu pendrive po portu USB dane są niewidoczne, to znak, że nośnik wymaga naprawy. Najczęściej przyczyną awarii są uszkodzenia logiczne, polegające na nieprawidłowych wpisach w tablicy alokacji plików lub błędach w pliku MFT.
Warto jednak zaznaczyć, iż odzyskanie danych z nośnika nadal jest możliwe, o ile nie doszło do nadpisania danych. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu istnieje możliwość ich odzyskania.
Aby rozpocząć proces odzyskiwania danych, należy włożyć pendrive do portu USB – wówczas powinna pojawić się nowa ikona w menu Komputer. Uszkodzony pendrive po kliknięciu na jego ikonę wyświetli nam komunikat, informujący o tym, iż nie można odczytać zapisanych danych.
Do odzyskiwania danych potrzebować będziemy programu Partition Wizard. Aby móc w pełni korzystać z jego możliwości, należy posiadać prawa administratora na komputerze. Po uruchomieniu programu wyświetlą się wykryte przez niego dyski oraz partycje.
Łatwo zlokalizujemy pendrive, gdyż będzie posiadał o wiele mniejszą pojemność w porównaniu do innych dysków. Następnie z panelu bocznego po lewej stronie lub z paska na górze wybieramy opcję Wizard, po czym Partition Recovery Wizard. Kolejnym krokiem jest wybór uszkodzonego dysku z listy. Po wybraniu go klikamy „Next”. Ponieważ zawartość pendrive jest niewielka, warto przeskanować cały – wybieramy zatem pierwszą opcję ”Full Disc” i klikamy „Next”.
Kolejnym krokiem jest wybór metody skanowania. W przypadku pendrive wystarczy opcja Quick Scan. Po zakończeniu skanowania program pokaże nam odnalezione partycje. Zaznaczamy je i klikamy „Finish”. Ostatnim krokiem jest zaakceptowanie zmian – w tym celu klikamy ikonę z napisem „Apply”. Pojawi się pytanie, czy akceptujemy zmiany. Zatwierdzamy je, a program przez chwilę będzie przetwarzał naszą decyzję. Teraz nasz pendrive powinien być bez problemu odczytany przez komputer. Jeśli stanie się inaczej, zaleca się odłączenie urządzenia od komputera i jego ponowne podłączenie.
Digital Image Recovery: jak prosto odzyskać dane z karty SD
Program Digital Image Recovery ma za zadanie pomóc nam w odzyskiwaniu zdjęć lub plików wideo na urządzeniach z systemem operacyjnym Microsoft Windows. Ogromną zaletą jest fakt, iż program jest dostępny bezpłatnie oraz obsługuje mniej popularne nośniki pamięci takie jak MultiMedia Card bądź Memory Stick. Aby skorzystać z Digital Image Recovery potrzebujemy tylko czytnika kart pamięci, który często jest również wbudowany w obudowę komputera bądź laptopa.
Podstawowym krokiem do przywrócenia utraconych danych jest zaprzestanie używania karty pamięci. Warto widzieć, że dane znikają w przypadku nadpisywania ich przez inne – a zatem koniecznością jest zaniechanie używania karty SD, aby nie robić nowych zdjęć, w przeciwnym razie utracimy te, na których odzyskaniu nam zależy. Odzyskiwanie danych jest procesem przywracania struktury wskazującej miejsce zapisanych fizycznie plików na dysku. Jest o tak zwana tablica alokacji.
Programy zajmujące się odzyskiwaniem plików skanują strukturę karty SD, aby znaleźć binarne dane i je odzyskać. Nie wykorzystują przy tym tablic alokacji, wskazujących miejsce znajdowania się pliku. Warto zatem pamiętać, że im więcej razy nadpisane zostały dane na karcie SD, tym mniejsze istnieją szanse na ich odzyskanie.
Pierwszym krokiem do odzyskania danych jest pobranie programy Digital Image Recovery. Instalacja przebiega w standardowy sposób i nie zajmuje wiele czasu. Następnym krokiem jest włożenie do czytnika kart karty SD, z której chcemy odzyskać dane i sprawdzenie, jaką literą jest ona oznaczona. Teraz następuje uruchomienie programu Digital Image Recovery – dla ułatwienia warto wybrać język polski.
Po uruchomieniu programu kolejnym krokiem jest wybór karty pamięci, z której chcemy odzyskać dane. Po czym wybieramy folder, do którego mają zostać przeniesione przywrócone zdjęcia. Następnie wystarczy wpisać przedrostek nazwy nowo przywróconych zdjęć i wcisnąć przycisk „Start”. Chwilę później możemy cieszyć się odzyskanymi danymi. Co ważne, program poinformuje nas o każdym odzyskanym pliku w interfejsie aplikacji, a obraz bądź film będzie zapisywany w wybranym przez nas katalogu.
źródła i linki do programów:
Trudniejsze przypadki np gdy karta jest uszkodzona można odzyskać za pomocą http://www.acelaboratory.com/pc3000flash.php