Recuva program do odzyskiwania danych

Wspominałem już o tym programie w tym artykule o odzyskiwaniu danych z kart pamięci i pendrive ale opiszę jszcze go troszeczke bliżej.

Recuva:

 

Przypadkowe usunięcie zdjęć z karty pamięci może zdarzyć się każdemu, niezależnie od tego, czy nastąpił nieszczęśliwy wypadek, czy pomyłka. Nie oznacza to jednak, że straciliśmy na zawsze dostęp do plików. Z pomocą bowiem przychodzi nam program Piriform Recuva, który pozwoli nam odzyskać utracone dane. Oto krótki poradnik, jak przywrócić utracone dane, by móc cieszyć się ponownie ulubionymi zdjęciami.

Program Piriform Recuva jest oprogramowaniem w pełni darmowym. Dzięki niemu mamy możliwość odzyskania utraconych plików, z nośników pamięci takich jak karta SD. Możliwe jest również odzyskanie plików z dysku twardego.

Pierwszym krokiem do odzyskania utraconych danych jest pobranie programu. Jego instalacja nie zabiera dużo czasu i powinna przebiegać bezproblemowo. Aby uniknąć nieporozumień w wykonywaniu poleceń programu, warto na początku wybrać wśród opcji językowych język polski.

Po uruchomieniu programu na ekranie komputera pojawi się nieskomplikowany kreator, który pozwoli nam na odzyskanie utraconych z karty SD zdjęć. Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju plików, jakie chcemy odzyskać. Jeśli są to zdjęcia, zaznaczamy opcję „obrazy”. Po czym program zapyta nas o wskazanie lokalizacji i jako taką wybieramy naszą kartę SD. Następnym krokiem jest rozpoczęcie skanowania karty – w tym celu wystarczy nacisnąć przycisk „start”. Warto mieć na uwadze, iż jeśli szybkie skanowanie nie przyniesie efektów, mamy do wyboru jeszcze drugą opcję – „głębokie skanowanie”. Może ono trwać zdecydowanie dłużej, nawet do kilkudziesięciu minut, ale w odróżnieniu od szybkiego skanowania cechuje się dużo większą dokładnością i pozwala na odzyskanie większej ilości plików. Po przeskanowaniu na ekranie komputera pojawią się zdjęcia, które możemy odzyskać. Co ważne, w pełni możemy przywrócić tylko te, które posiadają widoczną miniaturkę. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie zdjęć, które chcemy odzyskać i kliknięcie „odzyskaj”. Po zakończeniu odzyskiwania wybieramy folder, do którego przeniesione zostaną odzyskane zdjęcia.

Odzyskiwanie danych z pomocą programu Piriform Recuva jest wyjątkowo proste, a my możemy odzyskać interesujące nas dane zupełnie bezboleśnie.