Degradacja RAID w serwerze NAS. Odzyskiwanie danych

Serwery NAS produkowane w ciągu ostatnich lat są dość dobrze zabezpieczone przed utratą danych w wyniku awarii sprzętowej (utratą dysku). Niestety żadna technologia nie jest w stanie zabezpieczyć danych przed wypadkami losowymi, które kończą się degradacją macierzy i utratą dostępu do danych. Zawsze może się zdarzyć nieprzewidziany wypadek, na który producenci serwerów nie są przygotowani.

Zdarzają się np. przypadki uszkodzeń mechanicznych dysków czy też portów- złącz samego serwera. Same Dyski Serwera są zabezpieczone przed przypadkowym wysunięciem, ale niedoświadczony użytkownik, poprzez niewłaściwe obchodzenie się z zabezpieczeniami jednak, potrafi uszkodzić dyski lub złącza.

W przypadkach uszkodzenia jednego lub drugiego elementu macierzy, użytkownik traci dostęp do danych i następuje konieczność ich odzyskiwania.

Odnotowaliśmy kiedyś taki przypadek uszkodzonych dysków i serwera. Niewłaściwe wysunięcie i próba zamontowania, dwóch dysków spowodowało degradacje macierzy. Przy próbie wymiany dysków serwer zaczął nagle emitować sygnały awarii. Dioda awarii migała na czerwono. W takim stanie dotarł do naszego serwisu serwer turbo NAS.

Technicy z laboratorium od razu zauważyli uszkodzenia złącz SATA dysków. Przez co usiłowanie włożenia ich na siłę spowodowało uszkodzenie złącz serwera. Po włączeniu go w laboratorium, widać było , że w statusie Grupy RAID w sekcji „Pula pamięci” pojawił się komunikat „Wolumin Zdegradowany Warning(Degraded)”.

Według relacji klienta – Dwa dyski wyświetlały status „NOT Exist”. W takim przypadku od razu technicy przejrzeli Logi systemu, żeby sprawdzić komunikaty o błędach, ostrzeżenia o awarii dysków i woluminów, które znajdowały się w trybie awaryjnym. Na początku wydawało się , że naprawa dysków i konfiguracja, może załatwić sprawę. Niestety dyski Ciągle były w statusie „Host Disk disconnected”.

Pomysł na łatwe i szybkie odzyskanie danych, niestety upadł. Przed rozpoczęciem skomplikowanej procedury odzysku danych i tworzenia obrazów dysków , technicy postanowili jeszcze sprawdzić serwer. Jak się okazało pod mikroskopem, płytka z pinami złącz przerywa transmisje. Jako, że mamy zdolnych elektroników, którzy na co dzień naprawiają też laptopy, oraz na wyposażeniu odpowiedni sprzęt do napraw elektronicznych , serwer udało nam się naprawić. Teraz konieczne okazało się uruchomienie chociaż jednego dysku z Grupy RAID. Wymiana i programowanie Elektroniki jednego z dysków przywróciło go do życia. Oczywiście najpierw zrzuciliśmy obrazy wszystkich dysków grupy RAID – na wszelki wypadek. Po uruchomieniu serwera i założeniu uszkodzonego dysku pojawił się komunikat „Rebuilding”, co oznaczało , że wszystko jest na dobrej drodze.

Sprawdziliśmy ponownie logi systemu. Wyglądało na to, że system RAID udało się odbudować. Dostęp do danych został przywrócony.

Zródła:

https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/blog/231-top-5-informacji-odzyskiwania-danych

https://od24h.pl/blog/155-jaki-program-do-odzysku-danych