Jak odzyskać skasowane zdjęcia?

Robimy zdjęcia aby uwiecznić ważne dla nas chwile. Często robimy zdjęcia będąc na wakacjach, urlopie bądź też z różnych uroczystości. Aby to było możliwe kupujemy pojemne karty pamięci, na których będziemy mogli przechowywać zdjęcia. Problem pojawia się w momencie kiedy nie możemy uzyskać do nich dostępu, skasujemy je bądź nasza karta pamięci zostanie uszkodzona. Z pomocą w takich momentach przychodzą programy, które umożliwiają odzyskiwanie zdjęć. Wybór jest całkiem spory i każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednym z takich programów jest Photorec, który pozwala odzyskiwać zdjęcia niezależnie od formatu w jakim zostały one zapisane. Pozwala on na odzyskanie nawet wszystkich zdjęć.

PhotorecNarzędzi służących do przywracania usuniętych zdjęć w formacie JPEG jest wiele, jednak rzadko można spotkać takie, które radzą sobie z formatami RAW i TIF. Program Photorec w najnowszej wersji obsługuje ponad 160 popularnych formatów plików graficznych i wideo. Jest to specjalistyczne narzędzie, które pomimo braku ciekawego interfejsu graficznego działa w konsoli trybu tekstowego oferując bardzo duże możliwości. Plusem tego narzędzia jest fakt, że bardzo szybko można nauczyć się nim posługiwać. Aby móc odzyskać zdjęcia należy zacząć od pobrania programu Photorec. Należy pamiętać, aby nie zapisywać programu na dysku, z którego chcemy odzyskać pliki. Może on być skopiowany na pendrive. Program ten nie wymaga instalowania.

Należy go tylko uruchomić przywołując plik EXE. Kiedy narzędzie może odczytać pliki z jednego dysku i zapisać je na innym zostanie wyeliminowane ryzyko, że w podczas przywracania plików niechcący zostanie zastąpiony usunięty plik, co sprawi, że nie będzie możliwe jego odtworzenie. Następnie należy przejść do folderu win i uruchomić plik o nazwie photorec_win.exe i dwukrotnie kliknąć myszą. Trzeba pamiętać, żeby być zalogowanym w systemie jako administrator. Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego dysku z którego mają zostać odtworzone usunięte zdjęcia lub wideo. Najłatwiej wybrać odpowiedni napęd źródłowy poprzez model i pojemność. Następnie musimy wybrać system plików oraz partycję źródłową, na której znajdują się zagubione pliki. Jeśli chcesz przywrócić zdjęcia, które zostały usunięte przez przypadek należy wybrać metodę wyszukiwania Free, co znacznie przyspieszy cały proces. Jeśli jednak dysk na którym zapisane są pliki uległ awarii lepiej zdecydować się na metodę Whole i zostanie przeskanowany cały dysk. Ostatnią czynnością jest wybranie folderu, gdzie zostaną zapisane przywrócone pliki. Więcej informacji znajdziesz tu: http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec,

A jeśli będziesz potrzebował profesjonalnej usługi polecamy odwiedzić te firmy:

Megaserwis S.C. – Odzyskiwanie danych z dysków i odzyskiwanie zdjęć

HDD Laboratory – Odzyskiwanie plików i zdjęć