Optymalny notebook do gier.
|Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele pozycji w dziale gier, które zachwycą odbiorcę grafiką. Jednak by obraz generowany przez nasz komputer podczas grania zmieniał się płynnie, a przy tym sam laptop działał wydajnie trzeba by w naszym sprzęcie znalazły się odpowiednie podzespoły. Wiele czynników wpływa na to jak szybko generowane są animacje w grach dlatego trzeba się zastanowić jak wybrać odpowiedni laptop z myślą o odpowiednich do grania parametrach urządzenia.
Najważniejszym czynnikiem decydującym o działaniu grafiki w grach jest wbudowany układ graficzny. Im szybszy układ tym lepiej dla jakości wyświetlanego obrazu. Jednak obok karty graficznej równie ważny jest procesor. Czasami jest tak, że niepotrzebnie inwestujemy w dobrą kartę graficzną ograniczając mimo wszystko jej możliwości słabym procesorem. Trzeba jednak wiedzieć jak wybrać dobry procesor. Dla gier niestety te energooszczędne nie są odpowiednie. Przykładowo oznaczenie U w nazwie procesora mówi nam, że procesor jest energooszczędny np. Core i5-4200U, z układem niskonapięciowym. Poza tym lepiej unikać jednostek taktowanych niskim zegarem gdyż obniżą wydajność w grach albo uniemożliwią ich uruchomienie. Jeżeli chodzi o pamięć karty graficznej to nie jest to kluczowy problem. Kupując słabszy układ graficzny, ale z dużą ilością pamięci nie ma sensu. Lepiej kupić szybszą kartę, ale z mniejszą ilością pamięci ponieważ często słabe układy nie używają nawet połowy pamięci graficznej. Najmocniejsze układy na rynku posiadają 2 GB pamięci graficznej. Oprócz parametru jakim jest pamięć karty graficznej trzeba również sprawdzić jej typ. Pamięci mają bowiem różne generacje, które różnią się od siebie np. przepustowością modułów mającą wpływ na wydajność. Przykładowo w Asusie N56VV-S4013H jest wyposażony w kartę GeForce GT 750M i 2 GB pamięci DDR3, a także procesor Intel Core i7 poprzedniej generacji. Jego konkurent zaś Lenovo Y510p posiada ten sam układ i pamięć GDDR5, a także procesor i7 najnowszej generacji. Testy pokazał, że nowsza pamięć zwiększa wydajność graficzną nawet o 15-20 % a to bardzo dużo. Kolejny istotny parametr związany z pamięcią graficzną to szerokość szyny pamięci. Na rynku znajdziemy 64, 128 lub 256 bitowe pamięci. Szersza pamięć gwarantuje większą ilość danych jakie można przesłać z pamięci procesora w jednym cyklu zegarowym. Tym samy karta pracuje wydajniej Różnice wydajności między laptopami z 64-bitową szyną taka jaka jest np. w Asusie K56C, a laptopem w 128-bitową szyną są bardzo duże i w wynoszą ok.10%.Warto wybrać zatem droższy układ graficzny bo zwyczajnie się to opłaca. Jeśli wybieramy układ graficzny trzeba również sprawdzić liczbę procesorów strumieniowych. Jest to dosyć istotne dal graczy ponieważ większa ilość tych jednostek oznacza, że układ lepiej radzi sobie w grach.
Jak radzi Centrum Napraw Laptopów – Serwis laptopów i komputerów z Warszawy warto często czyścić chłodzenie w tak wydajnych komputerach. Karty graficzne wydają dużo ciepła podczas pracy.