Mandat za korzystanie ze smartfona.

Czy smartfony mogą być niebezpieczne? Wystarczy wyjść na miasto aby zobaczyć jak wiele osób korzysta z telefonów komórkowych i innych mobilnych urządzeń. Wzrok wbity w ekran i nie zauważamy innych ludzi, kamieni pod stopami i często świateł sygnalizacji na pasach. Zwłaszcza w takich sytuacjach jak przechodzenie na drugą stronę jezdni, nie zwracamy uwagi na to co dokładnie dzieje się na drodze. W wielu krajach obecnie obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych w czasie jazdy samochodem ? czy pieszy również będzie musiał pogodzić się z podobnym nakazem?

Obecnie mobilność daje się zauważyć w bardzo wielu miejscach. Jednak przez to, że ludzie ciągle siedzą w telefonie nie zwracają uwagi na przepisy ruchu drogowego. Nie patrzymy na chodnik, innych ludzi, znaki drogowe i inne rzeczy znajdujące się wokół nas. Bardzo często dochodzi przez to do niezwykle niebezpiecznych sytuacji, zarówno dla osób pieszych jak i zmotoryzowanych. Między innymi przez tego rodzaju sytuacje bardzo wiele osób wpada pod samochód, rowery, a nawet na uliczne latarnie oraz słupy.

Sytuacja w Tajwanie wygląda w tym temacie dość groźnie. Na 23 mln osób, aż 14 milionów notorycznie korzysta z internetu na mobilnych urządzeniach takich jak smartfony, tablety i inne. Ustawodawcy zasugerowali zatem, że bardzo duża część tej grupy użytkowników jest uzależniona od urządzeń oraz z internetu do tego stopnia, że nie zwracają uwagi na światła podczas korzystania z ruchu drogowego. Łącząc to z bardzo chaotyczną sytuacją na tajwańskich ulicach (drogach) ryzyko wypadku jest coraz większe. Z tego powodu tajwański rząd rozważa wprowadzenie do życia mandatów dla pieszych, którzy są nieostrożni.

mandatJeśli ustawa wejdzie w życie, zapewne inne kraje również zaczną zwiększać poziom bezpieczeństwa na drodze w taki sposób. Warto zatem nie mieć głowy w urządzeniu mobilnym, kiedy poruszamy się po drodze. Czy w Polsce również takowe praco będzie na porządku dziennym? Wystarczy się rozejrzeć i zobaczyć jak wygląda codzienność na polskiej drodze.