Naprawa płyty głównej to często jedyna możliwość oszczędzenia pieniędzy.

Jak wiadomo płyta główna laptopa to jedna z najdroższych części. Większość producentów ani myśli wspierać sprzedaż płyt głównych do laptopów a już tym bardziej nie wspierają jej dla laptopów po gwarancji. Duże zapotrzebowanie na takie usługi na początku 2000 roku sprawiło iż na rynku zaczęli się pojawiać pionierzy jak firma Megaserwis, Centrum Napraw Laptopów, laptop Repair Center czy NRC, które prowadząc własne badania opracowały metody naprawy tych elementów. Największe problemy sprawiała w owych czasach słaba dostępność układów scalonych oraz technologia lutowania BGA. Przez lata udało się jednak wypracować odpowiednią metodologię i naprawy były bardzo skuteczne.
Obecnie polityka koncernów produkujących laptopy nie zmieniła się w ogóle jeśli chodzi o sprzedaż części serwisowych. Producenci chyba uznali za stosowne iż klient będzie wymieniał laptop za 2000 do 3000 zł raz na dwa do trzech lat. Dostępność usług naprawy laptopów zmieniła jednak trochę tą sytuację. Pomimo nawet ofert na laptopy za 1200 zł ( nie wiele warte) użytkownicy często decydują się na naprawę.
Na rynku usług w ostatnich latach doszło do prawdziwej rewolucji. Niemalże każdy serwis komputerowy przekształcił się w serwis laptopów. Brak doświadczenia z elektroniki zaczął owocować dużą ilością nie naprawionego i rozgrzebanego sprzętu, który trafia później do renomowanych serwisów.
Niedolutowane układy, braki elementów, poprzekręcane śrubki to tylko część nieszczęść jakie możemy zobaczyć w takich laptopach. Większość z nich udaje się naprawić, ale skuteczność naprawa po innych serwisach spada z około 95 do 75%.
Wiele tzw. Serwisów sprowadza naprawy do lutowania układów BGA podczas gdy uszkodzenia są na przykład w obwodach zasilania, Biosie, czy innych elementach płyty. Wiele naprawa dało by się zrobić taniej i szybciej gdyby nie takie podejście. W nieoficjalnych rozmowach częst słychać takie stwierdzenie. ? Ja mam jednoosobową firmę więc nawet 50% skuteczności wystarcza żeby zarobić?
Tak nie powinno być. Serwis z prawdziwego zdarzenia powinien mieć przynajmniej 80% skuteczność napraw, a niewątpliwie oddając sprzęt, który nie został naprawiony powinien go uzupełnić we wszystkie elementy.

Naprawa płyt głównych – megaserwis.com.pl
Płyta główna – wikipedia.pl