Ochrona w chmurze

Programy antywirusowe nie zawsze są w stanie w pełnym stopniu ochronić system przed złośliwym oprogramowaniem. Aplikacja Panda Cloud Cleaner może być ich darmowym uzupełnieniem. Aplikacja ta działa poprzez wydajną chmurę obliczeniową. Bezpieczeństwo i ochrona przed wirusami wszystkich zapisanych danych to podstawowy zamysł każdego użytkownika komputera. Coraz więcej zagrożeń występujących w sieci nadal ma możliwość przenikania do systemów i tworzenia w nim wielu szkód. W takiej sytuacji nie należy czekać, aż pojawią się najnowsze aktualizacje programów antywirusowych. Ważne jest, aby każdy sam zadbał o bezpieczeństwo swojego komputera, poprzez bieżące monitorowanie systemu. W tym celu wymyślono aplikację Panda Cloud Cleaner, która bezpłatnie skanuje urządzenie. Panda Cloud Cleaner stosuje do analizy zamknięte środowisko chmury obliczeniowej. Jej działanie oparte jest na technologii Collective Inteligence. W trakcie trwania pracy, program gromadzi informacje o systemie i procesach w nicm zachodzących. Później przesyła je do chmury, gdzie dane porównywane są z występującą tam bazą sygnatur wirusów. Podejrzane pliki są weryfikowane, a w razie konieczności- usuwane. Wymagane jest przy tym aktywne połączenie z internetem. Dodatkową funkcją Programu Panda Cloud Cleaner jest posiadanie dodatkowe funkcje, które są opcja przeszukiwania komputera w trakcie jego rozruchu podczas trybu bezpiecznego. Możliwe jest to jednak tylko dla systemów 32-bitowych. Dzięki temu jest możliwe rozpoznanie niechcianych zmian dysku oraz podejrzanych sterowników. Aplikacja instaluje oprogramowanie na dysku, które monitoruje oraz zmusza do ponownego uruchomienie systemu. Potem rozpoczyna się początkowa analiza zainstalowanych programów w systemie. Ta analiza potrzebna jest dowgo stworzenia tzw. białej listy elementów, które w trzeciej i ostatniej fazie skanowania zostaną dopuszczone do rozruchu. Poprzez raport podsumowujący będzie można się dowiedzieć przebiegu i rezultatów przeszukania. Przebieg oczyszczania systemu zakończy się po wybraniu opcji Clean i ponownym uruchomieniu systemu. Interfejs programu jest bardzo prosty w użyciu. Rola użytkownika w jego działaniu jest minimalna. Kontrola nad usuwanymi plikami jest zachowana poprzez raport. Obejmuje on rejestr, pamięć oraz umiejscowienie złośliwego oprogramowania.

Etapy uruchomienia programu:                                                                                      

Krok1: Pierwsze uruchomienie programu zdarzy się automatycznie po zakończeniu instalacji. Na ekranie wyskoczy okno powitalne. Przycisk ?Accept and Scan? posiada dwa profile skanowania, które ukażą się po rozwinięciu menu. Opcja Analyze all PC, która jest ustawiona domyślnie, pozwala na sprawdzenie całego systemu poprzez jedno kliknięcie. Natomiast opcja Analyze other elements ma możliwość samodzielnego zdefiniowania obszaru skanowania.

Krok2: Wciskamy przycisk?Accept and Scan, aby zacząć szybką analizę systemu. Postęp skanowania można obserwować w nowo otwartym oknie. Proces ten może trwać kilkadziesiąt minut. Jest to zależne od ilości zainstalowanych aplikacji w systemie. Działanie komputera może być spowolnione.

Krok3: Po ukończeniu skanowania do chmury obliczeniowej wysyłane są wyniki w celu sprawdzenia wykrytych problemów. Poprzez to końcowy raport, ukazujący się chwilkę później na ekranie, zawiera podsumowanie podzielone według kategorii oraz elementy wpływające na bezpieczeństwo systemu.

Krok4: Przed końcowym oczyszczaniem systemu, należy sprawdzić dokładne wyniki ze wszystkich kategorii. Pojawi się okno z listą podejrzanych i niepotrzebnych elementów znalezionych podczas skanowania. Zanim użyje się opcji automatycznego usunięcia wszystkich znalezionych problemów należy dokładnie sprawdzić, co zostanie usunięte i w razie konieczności odznaczyć dane.

Krok5: Po zrobieniu przeglądu wykazu potencjalnych zagrożeń można usunąć wszystkie podkreślone na nim pozycje poprzez wciśniecie przycisku ??Clean?. O korzystnym zakończeniu procesu oczyszczania wyświetli się odpowiedni komunikat.