Jakich komputerów używają na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Międzynarodowa stacja osmycza to miejsce, które dla zwykłego szarego człowieka prawdopodobnie nie będzie nigdy osiągalne. Każdy z nas może tylko sobie wyobrażać jak to jest pracować w przestrzeni kosmicznej. Wyobrażamy sobie jakich nieziemskich sprzętów muszą używać członkowie stacji kosmicznej. Myślimy pewni, że maja najlepsze komputery na świecie, znacznie potężniejsze i bardziej zaawansowane od standardów w przeciętnych sklepach komputerowych. A jak jest naprawdę ze sprzętem w tak nietuzinkowym miejscu? W rzeczywistość jest inna, ale to nie oznacza, że sprzętowi astronautów nie można poświęcić chwili uwagi. Projekt ISS, bo takiego skrótu używa się dla między narodowej stacji kosmicznej, stawia przede wszystkim na to by sprzęt był niezawodny. Komputery pokładowe nie muszą charakteryzować się niesamowitą mocą obliczeniową i wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Inżynierowie ISS wykorzystują sprawdzone rozwiązania i nie ryzykują nowymi jeśli te zwykle używanie nie zawodzą. Takie twierdzenie może zadziwiać. Niespodzianka może być również to, że w związku ze sprawdzonymi sposobami, astronauci korzystają przede wszystkim z notebooków, które były seryjnie produkowane w 2007 roku. To oznacza, że każdy z nas może być jak astronauta za kilkaset złotych. Na stacji kosmicznej podstawowym wyposażeniem sprzętowym są laptopy Lenovo ThinkPadT61p. space

To właśnie ta firma przeżywała czas swojej świetności ok. 2007 roku. Teraz gdy w rankingach królują takie firmy jak Samsung, Asus, czy Dell badacze przestrzeni wciąż używają dosyć starych modeli laptopów Lenovo. Z uwagi na fakt, w jakim tempie rozwija się branża komputerowa produkty w 2007 roku mają wiele przestarzałych rozwiązań w porównaniu z dzisiejszymi laptopami. Jeżeli jednak chcemy poczuć się w pracy jak astronauta model ThinkPad T61p możemy kupić używany na aukcji internetowej. Niestety nowych modeli możemy już ze względu na fakt, że minęło siedem lat od początku produkcji, już nie znaleźć. Używany natomiast zakupimy już za kilkaset złotych. Co ma w środku taki sprzęt? Jeżeli chodzi o istotne parametry, to znajdziemy w nim procesor Inter Core Duo 2. Posiada 2 GB pamięci RAM. Wyposażony jest w kartę graficzną nVidia Quadro pamięci 256 MB. Modele ?ziemski? i ?kosmiczny? różnią się jednak jedną cechą. T61p używany na stacji kosmicznej posiada taki system chłodzenia, który może działać w stanie nieważkości. Ten oparty na wymianie powietrza niestety nie zadziałałby w ogóle. Parametry ThinkPada mogą wydawać się archaiczne jednak ISS wykorzystuje jeszcze starsze rozwiązania. Przykładem jest zastosowanie w modelach Lenovo A31p starego Pentium 4. Co ciekawe w obecnym czasie nie jest planowana wymaniana tych procesorów na nowsze poza tym NASA współpracuje z Lenovo już bardzo długo bo od 1995 roku.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej można znaleźć ponad pięćdziesiąt modeli tego producenta. Jeszcze do niedawna wszystkie laptopy działały razem z systemem Windows jednak incydent przeniesienia wirusa na pokład przez rosyjskiego astronautę skłonił inżynierów do zastosowania Linkusa do kontroli sprzętu komputerowego na stacji. Warto wspomnieć, że zwykły wirus przyniesiony na dysku USB zaraził kilka urządzeń na pokładzie. Komputery używane na pokładzie ISS można dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to komputery SSC, które mówi się, że wspierają stację. Służą do rozrywki i pracy biurowej. Druga grupa to komputery PCS, czy tzw. ?przenośne systemy komputerowe? wykorzystywane są to interakcji załogi ze stacją. Pierwszą grupę kontroluje się za pomocą laptopów. Astronauci używają specjalnego oprogramowania, dzięki któremu sterują funkcjami modułami obiektu. Używanie laptopów ułatwia działanie w przypadku awarii. Nie jest on integralną częścią stacji więc można go szybko wymienić lub naprawić. Od 2010 roku osoby znajdując się na ISS mogą serfować po Internecie. Niestety muszą zmagać się z ogromną odległością i powolnym przesyłem danych na Ziemię.