Nokia Lumia 1020, stworzona do zdjęć.

Urządzenia Lumia 1020 to smartfon, w którym funkcje fotograficzne są na równym poziomie jak inne funkcje telefoniczne. Dzięki różnym kompromisom został stworzony najlepszy smartfon fotograficzny na świecie.

Przeznaczenie Lumii 1020 pod względem fotograficznym jest widoczne poprzez duży format aparatu, który stanowczo wystaje poza obrys obudowy. Smartfon ma skłonności do kołysania się na różne strony i obracana się wokół osi, gdy lezy na blacie nie jest stabilny. Obiektyw zamykany podczas bezczynności obiektywu, przykryty jest ochronną, lekko wysuniętą w głąb obudowy szybką. Obok występuje prawdziwy flesz, a także dioda LED. Funkcja autofocusa pomaga funkcji w momencie zaciemnienia w kadrze. W bocznej krawędzi obudowy znajduje się przycisk spustu migawki aparatu.

Lumia 1020 zrobiona jest z jednego kawałka poliwęglanu. Lekko wystający z obudowy ekran AMOLED pokryty jest szkłem Gorilla Glass 3. Funkcje fotograficzne: rozdzielczość matrycy aparatu charakteryzuje się dużą rozdzielczością, osiągającą 41 megapikseli. Zdjęcia zapisywane są w różnych proporcjach, m.in. 16:9 i 4:3. Fotografia wykonywana jest w wysokiej rozdzielczości maksymalnie 38 Mpix oraz mniejsze zdjęcie o jakości 5 Mpix w każdym kadrze. Dzięki temu może być użyta lżejsza wersja zdjęcia poprzez udostepnienie w sieci. Natomiast zdjęcia charakteryzujące się wyższą jakością oraz objętością przechowuje się na komputerze w celu obróbki. Większa matryca umożliwia wyrównanie brak zoomu optycznego. Powiększany kadr nie jest rozciągany.lumia

Podzespoły: zdjęcia z Lumi 1020 prezentują się bardzo dobrze na ekranie AMOLED smartfonu. Charakteryzują się żywymi kolorami oraz głębokimi czerniami. Możliwe jest ustawianie koloru wyświetlacza za pomocą ustawień telefonu. Podczas blokady telefonu wyświetlany jest zegar. Jest to kolejna nietypowa opcja ekranu. Dzięki temu zużycie akumulatora jest bardzo niskie, ponieważ większe część ekranu jest czarna. Smartfon funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie poprzez procesor dwurdzeniowy z rdzeniami Krait. Działanie tego smartfonu jest idealnie płynne. Jednak wadą jest, że w czasie włączania niektórych aplikacji pojawia się ekran ładowania i konieczne jest odczekanie. Zapisywanie zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości również trwa kilkadziesiąt sekund. Bardzo ciężkie pliki fotograficzne mieszczą się w pamięci smartfonu, która jest dość pojemna. Jednak niemożliwe jest jej zwiększenie poprzez kartę pamięci. Również nie jest możliwa, ponieważ nie obudowa Lumii jest nierozbieralna. System: Nokia wyposażyła smartfon w tzw. soczewki. Są to dodatkowe aplikacje fotograficznych. Dzięki temu dodatkowe efekty typy ruchome elementy w kadrze są dodawane do zdjęć. Program do tworzenia notatek oraz Office są fabrycznie wbudowane do tradycyjnych smartfonów z Windows Phone. Nokia dodatkowo dodaje aplikacje do nawigacji samochodowej z polską wersją a także sklep z muzyką. Lumia 1020 jest aparatem, który sprawdza się całkiem nieźle w każdych warunkach. Krótko mówiąc zdjęcia są bardzo dobrej jakości. Podkreślmy tu jednak, że tyczy się to głównie zdjęć, które robione są bez zooma. Obiektyw posiada optyczna stabilizację obrazu, który pomimo niedużych rozmiarów funkcjonuje bardzo dobrze. W rzeczywistości wydajność wszystkich zdjęć, nawet tych robionych we wnętrzach (czyli w tzw. świetle zastanym) jest do przyjęcia. Przy większych czułościach jakość trochę spad, ale dalej jest odpowiednia. Wyświetlacz Lumii 1020 jest bardzo dużą zaletą urządzenia. W ustawieniach fabrycznych zapewniono w niej ciepły obraz. Zabarwienie oraz nasycenie koloru fotografii jest prawidłowe. Ergonomia konstrukcji smartfonu budzi jednak zastrzeżenia. Poprawia się ona trochę po zainstalowaniu dodatkowej obudowy, która ma wygodny uchwyt, a także duży klawisz spustu.

Do głównych zalet zaliczyć można: Niezrównana jakość zdjęć, płynna praca, silne podzespoły. Z kolei minusami są: Nietypowa budowa, duża waga, wysoka cena czy też niewymienny akumulator.