Zagrożenia w 2014

W dobie rozwoju technologii mnożą się również niebezpieczeństwa z tym związane. Na co powinniśmy uważać w tym roku? Urządzenia mobilne takie jak smartfony znajdą się na celowniku cyberprzestępców. Mówi się głównie o bankowości obsługiwanej przez telefon, będzie ona bardziej narażona na ataki, tak zwane Man-in-the-Middle, który doprowadza do tego, że dwuetapowe zabezpieczenie nie będzie wystarczające. Man-in-the-Middle polega na przejęciu połączenia pomiędzy telefonem a bankiem oraz wyciągnięciu poufnych informacji dotyczących naszego konta bankowego.
Kolejnym zagrożeniem czyhającym w naszym telefonie to tak zwany clickjacking czyli wygenerowany link strony, który po zaakceptowaniu przez nas uaktywnia dostęp do naszych danych oraz watering hole to atak polegający na włamywaniu się na strony internetowe, które może odwiedzić użytkownik, pozostawia się na nich kod, który potem zostanie wykonany w przeglądarce ?ofiary?.
Wiele wspomina się o zagrożeniach, które pojawią się w oprogramowaniu Android. Kilka z nich już znamy np. aplikacje, które blokują dostęp do danych, zdjęć, aplikacji. Odzyskanie dostępu jest możliwe za uiszczeniem opłaty. To będzie ewoluowało. Bitcoin – to cyfrowa waluta. Jest coraz popularniejsza i można się spodziewać, iż amatorów do jej przechwycenia nie zabraknie. Szacuje się ,że atak na cyfrowe portfele uaktywni się w pierwszej połowie roku.
Ostatnio został poruszony temat Windows XP, jednego z najlepszych produktów Microsoft. Temat rozmów dotyczył zaprzestania publikowania poprawek do tego systemu, które miałby dotyczyć bezpieczeństwa. Przełoży się to na większą podatność tego systemu na wirusy. Uważajmy. Nie oszczędzajmy na dobrym antywirusie. Ale UWAGA- Firma Google wydała oświadczenie, iż ma zamiar wspierać system operacyjny XP,w ślady za nią poszła również Mozilla. Co za tym idzie użytkownicy XP będą mieli dwie aktywne przeglądarki, które będą aktualizować dla nas okna.